Witajcie moi kochani :)
Pogoda nadal nam nie dopisuje, a mnie całkowicie rozłożyła grypa ( kaszel, katar ). Nie czuję się zbyt dobrze, ale wolę pisać post niż leżeć cały dzień w łóżku.
Dzisiaj temat inny niż zwykle mianowicie ,,Higiena jamy ustnej u 4 latka". Dużo osób pyta się mnie jak dbać i pielęgnować zęby ( jamę ustną u dzieci ) ?? Dzisiaj odpowiem Wam na to pytanie. Ja stosuję podstawowe produkty do higieny jamy ustnej takie jak : szczoteczka do zębów, pasta do zębów oraz płukanka do jamy ustnej . Najlepiej, gdy produkty przeznaczone dla małych dzieci mają owocowe smaki np. guma balonowa itp. wtedy dzieci chętniej sięgają po te produkty i łatwiej jest je przekonać do szczotkowania ząbków.
O higienę jamy ustnej dziecka powinnaś zacząć dbać już w okresie noworodkowym (tzn. od 1. miesiąca życia). Buzię malucha, jeszcze bez ząbków, można oczyścić z resztek pokarmu czystym lub jałowym kawałkiem gazy albo tetry nawiniętej na wskazujący palec i zwilżonej przegotowaną wodą. Czynność tę powinnaś wykonywać regularnie przed położeniem malucha do wieczornego snu. Masuj delikatnie dziąsła dziecka, pamiętając o usunięciu resztek pokarmowych zarówno z dziąseł, jak i z języka. Taką samą czynność należy wykonywać po wyrznięciu się pierwszych ząbków mlecznych. Oczyszczanie buzi uchroni malucha przed „pleśniawkami” (czyli grzybicą jamy ustnej), a ząbki mleczne przed próchnicą. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się przeciętnie około 6. miesiąca życia, zwykle w żuchwie (zakres normy jest jednak dość szeroki – w populacji polskiej u większości dzieci pierwszy ząb pojawia się w wieku 6—11 miesięcy). Następnie przeciętnie co miesiąc wyrzyna się jeden ząbek. Miejsce i kolejność wyrastania zębów są ściśle określone, ale niewielkie zmiany w tej kwestii prawdopodobnie nie mają znaczenia. Kiedy dziecku wyrosną już pierwsze ząbki mleczne, myj je 2 razy dziennie odpowiednią szczoteczką (mała główka z miękkim nylonowym włosiem) i pastą do zębów dla niemowląt (z małą zawartością fluoru). Traktuj tę czynność jako zabawę.
Jeśli dziecko było wcześniej przyzwyczajone do codziennej higieny jamy ustnej nie powinno być problemów z zachęcaniem go do szczotkowania zębów. Motywację zwiększy także uświadomienie istoty mycia zębów i ochrony ich przed szkodliwymi bakteriami. Informacje takie powinny być przekazane językiem prostym i zrozumiałym dla malucha. Dla dzieci we wczesnym okresie przedszkolnym ważny jest przykład ze strony dorosłych. Dziecko powinno obserwować rodziców szczotkujących zęby. Dobrze działa również element zabawy, połączony z zabiegami higienicznymi, np. śpiewanie piosenki, szczotkowanie przy muzyce z kasety itp. Warto jednak pamiętać, że trzeba być konsekwentnym, aby utrwalić w dziecku prawidłowe nawyki higieniczne codziennego szczotkowania zębów rano
i wieczorem. Szczoteczka dla dzieci starszych powinna mieć już włókna różnej długości, ułatwiające czyszczenie trudno dostępnych miejsc na zębach bocznych. Szczoteczka powinna być dostosowana wielkością i kształtem do wieku dziecka: mała główka, szerszy, ale nie za gruby uchwyt, który nie będzie ślizgał się w dziecięcej rączce. Elementem zachęcającym dzieci do codziennych zabiegów higienicznych będzie z pewnością szczoteczka ozdobiona rysunkami bohaterów ulubionych bajek.
Mam nadzieję, że w przyszłości skorzystacie z powyższych rad. Są cenną wskazówką dla każdego rodzica. Jeżeli chcecie więcej takich postów to zachęcam do obserwowania jak i komentowania bloga. Zostańcie ze mną na dłużej.
Wszystkie te produkty możecie zakupić w Perfumerii Internetowej IPerfumy.pl w niskich i atrakcyjnych cenach.
1 komentarze
ładny i kolorowy zestaw dla dzieci
OdpowiedzUsuńzdrówka
u nas też chorobowo